SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Höganäs Friidrott

Fina placeringar på Engelholmsspelen & Skånska Mästerskapen!
2015-08-19 08:00

Helgen 15-16 augusti deltog Höganäs Friidrott med ett 25-tal aktiva mellan åldrarna 8-15 år på Skånska Mästerskapen samt Engelholmsspelen. Våra duktiga friidrottare från Höganäs Friidrott tog hem två guld, två silver och tre bronsmedaljer - fantastiskt roligt.


Ett särskilt stort grattis till Alexander Jacobsson-Hansson (P12) som tog guld i både 60m och 200m.


Tack för en härlig helg med mycket glädje, stort föräldraengagemang och många fina placeringar!


Fler fina foton från helgens tävling finns att se under Bildgalleri.



Flickor 9

Cajsa Hallin, 60 m (10,91  3:a) och längdhopp (2,90   5:a)

Annie Thorkell 60 m (10,32  2:a) och längdhopp (3,28   2:a)


Flickor 10

Ida Larneby, 60 m (10,62  15:e) och längdhopp (3,14   8:a)

Emma Ardemalm, 60 m (9,87   4:a) och längdhopp (3,38    5:a)


Flickor 11

Karla Andersson Prieto, 60m (9,27i fö   9,48 4:a)

Johanna Ziegler,  längdhopp (3,81   7:a)

Julia Carlsvärd, längdhopp (2,86   18:e)

Ellen Fridlund, 60 m (9,47   7:a)

Anna  Byrelid, längdhopp (3,10   15:e)

Saga Andersson Kaarna, 60 m (9,61  9:a) kast med liten boll (19,16  6:a)

Alva Staffas, 60 m (9,54  8:a)  och 600m (2,12,46   8:a)


Flickor 12

Stina Croona,  60 m (9.88    17:e) och längdhopp (3,22  17:e) 

Cecilia Bergman, 60 m (9,36   13:e), längdhopp (3,88  10:a)  höjdhopp (1,26  5:a)

Alice Elvefors, 200 m häck (35,84   3:a) 60m (9,51  16:e), längdhopp (3,66   13:e)


Flickor 13

Klara Ziegler,  längd  (4,10  10:a) och 600 m (1,45.90   2:a)


Pojkar 8

Joel Henrysson, 60 m (10,58   3:a) och längdhopp (2,85)

Emil Pernborg, längdhopp (2,78   6:a), 60 m ( 11,61   8:a) kula (4,28  5:a)


Pojkar 10

Nikolais Andersson Prieto, längdhopp (3,39 9:a) 60 m (9,77  10:a)

Bendik Salvigsen, 60m (9,70  8:a)


Pojkar 11

Elliot Erhagen,  längdhopp (3,19  6:a) 600 m (2.20.10  8:a)  och spjut P12 (16,69   6:a)

Malte Victorin, kula P12 (5,34  8:a)


Pojkar 12

Alexander Jacobsson-Hansson  60 m (8,28   1:a)   och 200m (27,31  1:a)


Pojkar 14

Albin Carlberg Fahlgren, längdhopp (3,44  8:a)  och höjdhopp (1,38  2:a)


Pojkar 15

Simon Nilsson-Villoresi, höjdhopp (163  3:a) och längdhopp (5,10  3:a)



Nyhetsarkiv
Årsmöte 20212021-02-01 16:12
Angående Covid-192020-11-04 09:55
Ny "Sponsorvepa"2020-05-13 13:03
Angående Coronavirus2020-03-12 15:40
Victor Svanesohn2020-02-18 19:39
Höganäs Friidrott2019-07-13 10:43
Tidsprogram kretsen2019-04-05 21:43
Kretsen - program 2018-09-20 19:01
Kretsen Båstad 2018-09-13 21:25
Kretsen 23/92018-09-09 16:19
Kalendern2018-08-21 20:49
Succé i Kretsen 2018-03-25 12:36
Träning Torsdag !!2018-02-07 18:39
Hösten2017-09-17 18:00
Årsmöte 20172017-03-12 20:38
Vinterträning 2016-172016-11-13 19:24
Kassör sökes2016-02-18 17:22
God Jul o gott nytt år2015-12-23 09:00
Vinst i stafetten!2015-10-05 17:46
Sommaruppehåll v 28-322015-07-06 08:00
Vill du tävla i sommar?2015-06-16 08:00
Tappra friidottare 2015-06-02 20:00
Pressnytt2015-05-13 21:41
Succé!!!2015-04-16 11:01
Styrelsen 20152015-03-22 21:47
 
Sponsorer